Zajímal jsem se, jaký je rozdíl mezi oficiální Raspberry PI kamerou s IR filtrem a bez něj. Výsledek uvedu hned zde v úvodu: IR kamera je lepší ve dne, má lepší barvy. Zato v noci není vidět vůbec nic. NoIR kamera je lepší v noci. Bez infračerveného přísvitu je rozdíl nepatrný, s IR přísvitem lze vidět a rozeznat předměty i několik metrů vzdálené.
Výše popsané jsem snad nemusel ani psát 🙂 Většina lidí, co si koupili (chtějí koupit) kameru pro Raspberry PI, to samozřejmě ví. Tento článek píšu jako návod, pokud by měl někdo zájem si tento porovnávací pokus sám vyzkoušet.
Nejdříve jsem zajistil, aby obě Raspberry PI ihned po startu spustila nahrávání na SD kartu (ujistěte se, že na ní máte dostatek volného místa). To mi zajistí skript /home/pi/camera-start.sh:
#!/bin/bash
TIMESTAMP=`date "+%Y-%m-%d_%H-%M-%S"`
/usr/bin/screen -d -m /usr/bin/raspivid -o /home/pi/video.$TIMESTAMP.h264 -t 0
Je třeba program screen nainstalovat (pokud nemáte) a nastavit příznak spouštění pro skript camera-start.sh.
sudo apt-get install screen
chmod +x /home/pi/camera-start.sh
Automatické spouštění skriptu po startu Raspberry PI nastavím v souboru /etc/rc.local:
# Start camera after reboot (resume with screen -r)
/bin/su pi -c "/home/pi/camera-start.sh"
Rozhodl jsem se obě Raspberry uložit do krabice a jejich kamery vyvést ven. Na malou umělohmotnou destičku jsem přišrouboval po stranách obě kamery a doprostřed plošňák s 48 LEDkami. Celou destičku jsem jemně přišrouboval ke stěně krabice.
Do krabice jsem umístil 12V baterii (pro IR přísvit) a 5V power banku se dvěma USB (pro každé Raspberry jedno). Pro snazší přístup jsem z krabice vyvedl i ethernetové porty.
Pak už stačilo zapojit obě Raspberry do power banky a počkat, až obě kamery začnou nahrávat.
Z obou Raspberry PI jsem zkopíroval pořízená videa a udělal z nich mp4 pomocí programu gpac, aby se mi s nimi lépe pracovalo.
sudo apt-get install gpac
MP4Box -add video.2016-03-25_18-30-00.h264 video.mp4
Můžete se podívat na porovnání ve dne a porovnání v noci a při umělém osvětlení.